Out of Eden Learn

Το πρόγραμμα Out of Eden learn, ενθάρρυνε τους μικρούς μας μαθητές να αφιερώσουν χρόνο για να παρατηρήσουν προσεκτικά τον τόπο τους, να αφηγηθούν τη δική τους ιστορία, να ακούσουν με προσοχή ανθρώπινες εμπειρίες, να ανταλλάξουν απόψεις και να καλλιεργήσουν την ιδιότητα του παγκόσμιου πολίτη.

Όλοι μαζί ξεκινήσαμε το μαθησιακό ταξίδι σε ένα κλίμα συνεργασίας, αλληλεπίδρασης και αλληλοσεβασμού.
«Η οδύσσεια»
Τα παιδιά γνώρισαν την πορεία του ταξιδιού του Paul Salopek και ιστορίες ανθρώπων μέσα από τα βίντεό του.

«Παρατεταμένη, λεπτομερής παρατήρηση»

Χάρηκαν την έξοδο τους από την τάξη και με αργούς ρυθμούς παρατήρησαν προσεκτικά τη γειτονιά, πέρα από μια πρώτη επιφανειακή ματιά.

«Δημιουργικές Συγκρίσεις»
Στην περιήγηση τους εντόπισαν ένα ερημωμένο παλιό σπίτι, και έκαναν συγκρίσεις με ένα άλλο που είχε τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά καλά τέλεια συντηρημένο στο χρόνο. Προβληματίστηκαν γιατί τα δύο σπίτια δεν έτυχαν της ίδιας τύχης.

Στεναχωρήθηκαν γιατί το παλιό αρχοντικό εξαιτίας της φθοράς από τους σεισμούς, το χρόνο και τις λεηλασίες αγγίζει τα όρια της κατάρρευσης.

Απόλαυσαν την πολυτέλεια μιας άλλης εποχής, το αυθεντικό, διατηρητέο αρχοντικό, ένα από τα ωραιότερα κτίρια του αρχιτέκτονα Ερνέστο Τσίλερ. Θαύμασαν την υπέροχη αρχιτεκτονική και πληροφορήθηκαν ότι η αναπαλαίωση του κτιρίου έγινε από τους σημερινούς ιδιοκτήτες με τη στενή επίβλεψη της Αρχαιολογικής υπηρεσίας!
«Αργή δημοσιογραφία»

Αναζήτησαν τον κάτοχο του ερειπωμένου νεοκλασικού της γειτονιάς, ενός σπιτιού μιας άλλης εποχής, και εμπνεόμενοι από την ιδιότητα του Paul Salopek πήραν συνέντευξη από μέλος της ιδιοκτησίας που μας έδωσε πληροφορίες για το παρελθόν του. Διατύπωσαν ανοιχτού και κλειστού τύπου ερωτήσεις χρησιμοποιώντας ως εργαλείο τη συνέντευξη (χρήση webex), πήραν απαντήσεις τις οποίες αξιολόγησαν και έβγαλαν τα συμπεράσματα τους.

Έκλεισαν τη συνέντευξη με ευχαριστίες και την ευχή το όμορφο αυτό κτίριο να αναπαλαιωθεί για να ομορφαίνει την πόλη μας.

«Το παλιό έρημο σπίτι»
Εξέφρασαν τις δικές τους εντυπώσεις, απάντησαν σε ερωτήσεις και υποστήριξαν τις απόψεις τους για το τι πραγματικά τους άρεσε μετά από προσεκτική παρατήρηση της περιοχής.
«Δημιουργία αφηγηματικών χαρτών»

Χρησιμοποίησαν ποικίλο εικαστικό υλικό, εκφράζοντας τις οπτικές αναπαραστάσεις της περιοχής τους, με τα δικά τους μάτια και συναισθήματα.

«Ιστορίες»

Μετέφεραν εμπειρίες στο οικογενειακό τους περιβάλλον. Συνεργάστηκαν με τους γονείς τους επιβραδύνοντας τους ρυθμούς της καθημερινότητας τους φωτογραφίζοντας σημεία της γειτονιάς και ακούγοντας προσεκτικά τις ιστορίες που τους αφηγήθηκαν.

«Το Ταξίδι»

Έκαναν τις δικές τους προτάσεις μέσα από τον κόσμο της ζωγραφικής τους σχετικά με τα μέρη που θα ήθελαν να ταξιδέψουν και να εξερευνήσουν με τον Paul Salopek.

«Οι συμμετέχοντες»
Νεαροί μαθητές ηλικίας 4 – 6:
Αχιλλέας, Χάρης, Άρης, Θάνια, Ιάσονας, Νεφέλη, Δήμητρα, Στυλιανή, Μάρκος, Γιώργος, Νικόλας, Σωτήρης, Θεόδωρος, Κωνσταντίνα, Νάγια, Διονύσης, Ζωή, Ήλια, Θεοδώρα.
Νηπιαγωγοί:
κ. Αγγελική Χριστοπούλου, κ. Μαρία Σγουρομάλλη, κ. Κλεονίκη Καλογερή
Σχολείο: 1o Νηπιαγωγείο Ανδραβίδας
Τόπος: Ανδραβίδα, Ηλείας

1ο Νηπιαγωγείο Ανδραβίδας (Out of Eden Learn, 2021 - 2022)