1ο Νηπιαγωγείο Ανδραβίδας

Η ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΜΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
Το Νηπιαγωγείο ιδρύθηκε το 1967.Το σημερινό κτίριο κατασκευάστηκε το 1990 σε οικόπεδο δωρεάς Δήμου Ανδραβίδας, Αριθ.Πρωτ.:8142,21-11-1990(Σύσταση Επιτροπής Παραλαβής και Παράδοσης του έργου Νηπιαγωγείο Ανδραβίδας.
Από το 1991 λειτούργησε ως 2/Θ.

Το 1ο Νηπιαγωγείο Ανδραβίδας είναι δημόσιο νηπιαγωγείο που προσφέρει στους μαθητές ανεξαρτήτως φυλής ή εθνικότητας ίσες ευκαιρίες για ποιοτική εκπαίδευση με στόχο την ολόπλευρη ανάπτυξη και την ομαλή κοινωνικοποίηση τους, ώστε να είναι προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις της κοινωνίας του αύριο, όπου πρόκειται να ζήσουν.
H συμμετοχή σε εκπαιδευτικά προγράμματα και οι καινοτόμες δράσεις Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων, Ευ Zειν Κοινωνικό Σχολείο, που αναλαμβάνει το σχολείο συμβάλλουν στην ενίσχυση της επιστημονικής, κοινωνικής και πολιτισμικής διάστασης του εκπαιδευτικού έργου, στη βελτίωση του κλίματος και των σχέσεων στο σχολείο, καθώς και στο άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία.
Σχολικές δράσεις συμμετοχής σε Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Action Aid, «Το Χαμόγελο του Παιδιού», «Εκπαίδευση Διά Βίου Μάθηση –Σχολές Γονέων» με σκοπό την εκπαίδευση και τη στήριξη κάθε μητέρας και πατέρα, στον σύνθετο ρόλο του γονιού, όπως διαμορφώνεται από τις σύγχρονες κοινωνικοοικονομικές συνθήκες με Συμβουλευτική σε εξειδικευμένο θέμα:« Ασφαλές Διαδίκτυο» έχουν συμβάλλει στην προαγωγή του έργο της σχολικής κοινότητας.
Κεντρικό άξονα στη διεκπεραίωση των σχολικών δράσεων αποτελεί η μέχρι τώρα φιλοσοφία του σχολείου για τη συνεχή ενεργή παρουσία
των εμπλεκόμενων της σχολικής μονάδας στην κοινωνική ζωή της περιοχής με πρόσημο τον άνθρωπο και την ανάπτυξη σχέσεων
ισοτιμίας. Το σχολείο αποτελεί ζωντανό κύτταρο στο τοπικό γίγνεσθαι και στην πολιτιστική ανάταση της περιοχής μας μέσα από θεατρικές
παραστάσεις και συμμετοχή σε τοπικές εκδηλώσεις συνυφασμένες με την παράδοση και την ιστορία του τόπου μας.
Ο άρτιος και σύγχρονος εξοπλισμός της σχολικής μονάδας που σχετίζεται με την Τεχνολογία, το επαρκές παιδαγωγικό υλικό, και η
άρτια κτιριακή υποδομή συνεχίζουν να αποτελούν χρήσιμα εργαλεία στη διαδικασία μάθησης και εξωστρέφειας. Είναι ένα σχολείο ανοικτό
για τους γονείς και η ενεργός συμμετοχή των γονέων είναι ορατή σε κάθε έκφραση της.
Είμαστε ιδιαίτερα ευτυχείς για τη συμμετοχή της σχολικής μας μονάδας στην Πιλοτική Δράση “Εργαστήρια Δεξιοτήτων” στην Πρωτοβάθμια
και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση», εφαρμογή που αναμένεται να ενεργοποιήσει τις δυνάμεις της σχολικής κοινότητας προς το σχολείο
του 21ου αιώνα. (Υ.Α Φ.7/79511/ΓΔ4/24-6-2020 , Φ.7/86136/ΓΔ4/2020)