Διεθνής Ημέρα Μουσείων

Κάθε χρόνο στις 18 Μαΐου εορτάζεται η Διεθνής Ημέρα Μουσείων που είναι αφιερωμένη σε ένα συγκεκριμένο θέμα που αφορά τα μουσεία και ευρύτερα την προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς. Για το 2022 το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (International Council of Museums – ICOM) έχει επιλέξει το θέμα  «Η Δύναμη των Μουσείων».

Με την επιλογή του συγκεκριμένου θέματος, το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) επιδιώκει να αναδείξει τη δύναμη που έχουν τα μουσεία ως φορείς κοινωνικών αλλαγών και βιώσιμης ανάπτυξης. Τα μουσεία μεταμορφώνουν τον κόσμο. Παρουσιάζοντας το παρελθόν, ανοίγουν νέους ορίζοντες και διαμορφώνουν νέες καινοτόμες ιδέες με σκοπό την οικοδόμηση ενός καλύτερου μέλλοντος.

Ο φετινός εορτασμός θα επικεντρωθεί στη δυναμική συμβολή των μουσείων σε τρία επίκαιρα ζητήματα:

1. Βιωσιμότητα,
  2. Καινοτομία – νέες τεχνολογίες – προσβασιμότητα,
  3. Ενδυνάμωση της κοινωνικής συνοχής μέσω της εκπαίδευσης.

Οι μαθητές του σχολείου μας  κατά τη διάρκεια της «Εβδομάδας Μουσειακής Αγωγής»  επέλεξαν να επισκεφτούν το Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας  την Παρασκευή 20 Μαΐου 2022 για να ανακαλύψουν το συναρπαστικό του κόσμο!