Out of Eden learn

Θεματική Ενότητα: Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Thematic Pillar: Social Conscience and Responsibility

Τίτλος Προγράμματος: “Out of Eden Learn” «Παίρνοντας χρόνο για παρατήρηση και διαπολιτισμική επικοινωνία»

Title: “Out of Eden Learn” «Taking time for observation and intercultural communication»

Ο δικός μας τίτλος: «Οι γειτονιές του κόσμου»

Our title: “The neighborhoods of the world”

Διάρκεια υλοποίησης: Οκτώβριος 2021  –  Μάρτιος 2022

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Out of Eden learn αποτελεί μια μοναδική ψηφιακή μαθησιακή κοινότητα, η οποία έχει σχεδιαστεί από την ομάδα Project Zero του Πανεπιστημίου Harvard, σε συνεργασία με το National Geographic και τον Paul Salopek ανθρωπολόγο, δημοσιογράφο κάτοχο δύο βραβείων Pulitzer. Μέσα από το OOEL εκπαιδευτικοί και μαθητές από όλον τον κόσμο συνενώνονται ψηφιακά σε μαθησιακές ομάδες αντίστοιχων ηλικιών αλλά διαφορετικών εθνικοτήτων και πολιτισμών, προκειμένου να προσεγγίσουν οικουμενικά ζητήματα, εφαρμόζοντας τις στρατηγικές του προγράμματος που είναι: α) η παρατεταμένη παρατήρηση, β) η διαπολιτισμική ανταλλαγή εμπειριών, και γ) η ανάληψη δράσης σε τοπικό και παγκόσμιο επίπεδο.

The educational program Out of Eden learn is a unique digital learning community designed by Harvard University’s Project Zero team in collaboration with National Geographic and two-time Pulitzer Prize-winning anthropologist and journalist Paul Salopek. Through OOEL, teachers and students from all over the world digitally join learning groups of similar ages but of different nationalities and cultures, in order to approach universal issues, applying the strategies of the program which are: a) prolonged observation, b) intercultural exchange of experiences, and c) taking action locally and globally.